Matura z języka białoruskiego 2016 - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Matura z języka białoruskiego 2016
wtorek, 24 maja 2016 roku

24 maja był ostatnim dniem tegorocznej sesji pisemnych egzaminów maturalnych. Uczniowie naszej szkoły napisali dziś  maturę z języka białoruskiego. Egzamin z języka białoruskiego to wieloletnia tradycja w Naszym Liceum.

Matura z języka białoruskiego ma taki sam schemat, jak z języka polskiego. Uczniowie mieli do wyboru napisanie rozprawki na dwa tematy. "Wspomnienia - źródło szczęścia czy smutku" - analiza na podstawie prozy "Hala" Janki Brela i w odniesieniu do innego tekstu kultury - to jeden z tematów. Można też było poddać analizie wiersz "Zmartwychwstań", którego autorką jest emigracyjna poetka Natalia Arseniewa. W drugiej części młodzież odpowiadała na pytania do tekstów publicystycznych: "Weganizm jako moda" Nastasii Kachanowicz i "Honorowy wieszak" Olgierda Bacharewicza.

Wyniki matury CKE ogłosi dopiero za kilka tygodni, dokładnie 5 lipca 2016r. Tego dnia Okręgowe Komisje Egzaminacyjne przekażą wyniki do poszczególnych placówek szkolnych. Informacje te zawierać będą procentowe dane oraz wiadomości na temat progu wymaganego do zdania matury. Także 5 lipca do szkół przekazane zostaną świadectwa dla tych uczniów, którzy egzaminy zdali.

Ostatnie chwile przed rozpoczęciem egzaminu pisemnego z języka białoruskiego.

Fot. Sławomir Niedźwiecki