Basowiszcza 2019. Pożegnanie Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Basowiszcza 2019. Pożegnanie Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi
niedziela, 21 lipca 2019 roku
Kategoria: Pozostałe

Pamiątkowe zdjęcie fanów Basowiszcza z II LOzBJN. Fot. Jacek Drużba

W tym roku kultowy Festiwal Muzyki Młodej Białorusi zagrał po raz ostatni. Festiwal Basowiszcza odbywał się regularnie od 1990 roku, w drugiej połowie lipca na polanie Boryk koło Gródka i był wydarzeniem na światową skalę. Po 30 latach przeszedł do historii – tak twierdzą organizatorzy czy Białoruskie Zrzeszenie Studentów.

Lidia Piekarska z Zarządu Głównego Białoruskiego Zrzeszenia Studentów twierdzi, że powodem są m.in. koszty organizacji. Na przykład koszty budowy sceny, nagłośnienia, zaplecza technicznego, były z roku na rok coraz większe, przekraczały koszty honorariów artystów. Poza tym zmieniała się sytuacja na Białorusi. Dziś tamtejsze zespoły mogą już swobodnie występować, mają trasy i zobowiązania koncertowe w swoim kraju. Podczas swojego występu Lavon Volski stwierdził, że dziś na Białorusi podczas koncertów można   swobodnie wykrzykiwać „Żywie Biełaruś!” (biał. Жыве Беларусь!, Žyvie Biełaruś!).

Na Festiwalu Basowiszcza wystąpiły największe gwiazdy białoruskiej sceny, m.in.: N.R.M., Mroja, Krambambula, Ulis, Brutto, Neuro Dubel, Re1ikt, Naviband, IQ48, :B:N:, Akute, Nagual i inni. Gościliśmy też gwiazdy z Ukrainy czy krajów bałkańskich: DakhaBrakha, Vagonovozhatye. Z Polski: Lao Che, Jazzombie, R.U.T.A., Kult, Armia, Łona i Webber. I WIELE INNYCH ŚWIETNYCH ZESPOŁÓW!

Film z zakończenia ostatniej, jubileuszowej edycji Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi.