Eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Świecie Antycznym - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Świecie Antycznym
wtorek, 29 stycznia 2013 roku
Dnia 15 stycznia 2013 roku na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Świecie Antycznym. Wśród 191 uczestników była 13 naszych uczniów:
  • Suszcz Małgorzata
  • Roszczenko Adrian Dawid
  • Więckowski Jakub
  • Popiołek Łukasz
  • Jurczuk Mateusz
  • Nikołajuk Paweł
  • Panasiuk Karolina
  • Dobosz Ewelina Daria
  • Brzezińska Edyta
  • Hryniewicki Łukasz
  • Gawryluk Ilona
  • Jaroszewicz Mateusz
  • Olejniczak Krzysztof

Uczestnicy musieli odpowiedzieć  na trudne pytania np.: wymienić prace Heraklesa, opisać reformy Pizystrata czy też napisać kim był Incitatus. Miło jest nam poinformować, że otrzymaliśmy wyniki.  Pięciu uczniów będzie reprezentować szkolę na eliminacjach centralnych, które odbędą się 11 lutego. Są to:

• Małgorzata Suszcz klasa IIIc
  • Dawid Adrian Roszczenko klasa IIIc
  • Jakub Więckowski klasa IIIc
  • Łukasz Popiołek klasa Id
  • Mateusz Jurczuk klasa IIIc

Gratulujemy! Opiekun mgr Włodzimierz Wawulski

Dla tych co nie wiedzą:

Incitatus - ulubiony, pochodzacy z Hiszpanii koń  wyścigowy cesarza Kaliguli . Początkowo nosił imię Porcellus (z łac. prosiaczek).

O życiu Incitatusa na dworze Kaliguli pisze Swetoniusz w swoich żywotach cezarów. Według rzymskiego pisarza, zwierzę miało dla siebie 18 służących, którzy dbali o nie. Rumak mieszkał w marmurowej stajni, chodząc w uprzęży ozdobionej drogimi kamieniami, jadał ze żłobu z kości słoniowej. Karmiono go owsem wymieszanym z płatkami złota. Incitatus regularnie uczestniczył w ucztach wydawanych przez Kaligulę. Cesarz wznosił toasty za zdrowie rumaka, a za cesarskim przykładem robili to i inni uczestnicy spotkań.

Jako koń wyścigowy, Incitatus miał prawo do spokoju i odpoczynku przed zawodami. Nad tym, by w noc przed wyścigami nikt mu nie przeszkadzał, miał czuwać osobiście sam Kaligula, sypiając obok zwierzęcia. Czasami obowiązek ten spadał na żołnierzy.

Kaligula mianował Incitatusa senatorem. W ten sposób miała się rozpocząć kariera polityczna Incitatusa, ponieważ koń miał z czasem zostać konsulem.