Matura z języka polskiego rozpoczęła maraton maturalny - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Matura z języka polskiego rozpoczęła maraton maturalny
wtorek, 7 maja 2013 roku
Kategoria: Pozostałe

113 uczniów II LO z BJN w Bielsku Podlaskim przystąpiło o godz. 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Uczniowie mieli do wyboru następujące tematy:

Rola autorytetu w społeczeństwie na podstawie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz przeszłość w "Glorii victis" Elizy Orzeszkowej i "Mazowszu" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył dyskusji na temat roli autorytetu w społeczeństwie, którą na kartach powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie" toczyli Cezary Baryka i Szymon Gajowiec. Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli porównać obraz przeszłości w opowiadaniu Elizy Orzeszkowej "Gloria victis" i w wierszu "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka "44 zera" o wszechświecie.

W kolejnych dniach na maturzystów czekają obowiązkowe egzaminy pisemne z matematyki i z wybranego języka obcego nowożytnego.

Szczegółowy harmonogram części pisemnej egzaminu maturalnego.

Fot. Sławomir Niedźwiecki