Eliminacje centralne VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

poniedziałek, 18 marca 2024 roku
W dniach 15-16 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się eliminacje centralne VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
Brali w nich udział uczniowie naszej szkoły:
  • Igor Orzechowski (klasa Ic)
  • Rafał Moroz (klasa Ia)
  • Michał Szumski (klasa IIa)
  • Bartłomiej Tomczuk (klasa IIb)
Uczniowie po napisaniu testu odnoszącego się do tematyki obronności i bezpieczeństwa mieli możliwość zapoznania się z bardzo szeroką informacją na temat działań Polski w ramach NATO i Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.
Gośćmi Olimpiady byli:
- p. Tomasz Jesionek (Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa) „Wojsko Polskie w misjach Unii Europejskiej”,
- gen. bryg .dr hab. inż. Mariusz Fryc „Bezpieczeństwo militarne Unii Europejskiej”,
- gen. bryg. Andrzej Pawlikowski „Bezpieczeństwo VIP w krajach Unii Europejskiej”,
- ppłk dr Wojciech Sójka „Bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej”,
- mjr SOP Małgorzata Szymańska i ppor. SOP Dawid Zajko Służba Ochrony Państwa”
- gen. broni Adam Joks i gen. bryg. Grzegorz Barabieda „Prezentacja 2 Korpusu Polskiego.
Po ogłoszeniu wyników okazało się, że finalistami Olimpiady została trójka naszych uczniów: Igor Orzechowski, Rafał Moroz i Bartłomiej Tomczuk. O skali trudności i poziomie wiedzy naszych uczniów może świadczyć to, że z 10-osobowej reprezentacji naszego województwa tylko uczniom II Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania im. Br. Taraszkiewicza udało się zdobyć tytuł finalisty OWoBiO. Gratulujemy!
Opiekun mgr Włodzimierz Wawulski