14 marca – Międzynarodowy Dzień Matematyki - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

14 marca – Międzynarodowy Dzień Matematyki
sobota, 13 marca 2021 roku
Kategoria: Komunikaty

14 marca – Międzynarodowy Dzień Matematyki

W dniu 25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki (International Day of Mathematics-IDM).

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało  (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

Wydział Informatyki świętuje Dzień Liczby Pi już od ponad 12 lat. Tego dnia matematyczne koła naukowe Wydziału organizują Piknik naukowy oraz okazjonalne wykłady dla uczniów, studentów, nauczycieli. Ogłaszane są także konkursy.

W tym roku:

Konkurs na „Pi-Plakat” (regulaminzałącznik nr 1)

oraz inne konkursy zgodnie z podanym programem