Program Profilaktyczny "Bezpieczny Trzeźwy Kierowca" - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Program Profilaktyczny "Bezpieczny Trzeźwy Kierowca"
piątek, 11 lutego 2011 roku
Dodał: Paweł Szeszko
Kategoria: Pozostałe

11 lutego 2011 roku uczniowie klas IIIA i IIIE uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Trzeźwy Kierowca". Podczas nich mieli okazję dowiedzieć się, jaki wpływ na nasz organizm ma alkohol oraz zrozumieć, dlaczego nie należy prowadzić pojazdów pod jego wpływem. Program jest realizowany na terenie całej Polski oraz w Anglii. Specyficzny sposób prowadzenia zajęć oraz ciekawa tematyka spowodowały, że zajęcia przypadły do gustu wszystkim uczestnikom.
Chętni mogli na trzeźwo poczuć się jak osoba pod wpływem alkoholu - do wyboru 1.5 lub 2 promile we krwi. Nikt jednak nie musiał spożywać alkoholu - wrażenie bycia w stanie nietrzeźwości było wywoływane przez specjalne alkogogle. Największym zaskoczeniem było pogorszenie koordynacji ruchów ciała, spowodowane zaburzeniami w widzeniu. Nikomu nie udało się przejść w nich tzw. amerykańskiego testu na trzeźwość, polegającego na spacerze po linii prostej.

Prowadzący zajęcia przekonał uczestników co do niesłuszności kilku mitów, związanych ze spożywaniem alkoholu - zimna kąpiel, sen, zintensyfikowany wysiłek fizyczny czy wypicie kawy nie powoduje przyśpieszenia zmniejszenia się stężenia alkoholu we krwi. Nie można także wierzyć osobom, które spożyły alkohol i twierdzą, że mogą prowadzić samochód - ich koordynacja ruchowa i spostrzegawczość uległa pogorszeniu.

Pan Robert Lemański uświadomił, że jeżdżąc po alkoholu, stanowi się zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla pasażerów i innych uczestników ruchu. I nieważne, czy piło przed chwilą, czy dzień wcześniej. Jeżdżąc w takim stanie, można zabić. Duże wrażenie wywołał także film „Eksperyment”. Film sugestywnie przedstawia zagrożenia związane z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu.

Strona Internetowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Trzeźwy Kierowca"

fot. Paweł Szeszko