„Samorządność”, w wymiarze historycznym, prawnym, obywatelskim - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

„Samorządność”, w wymiarze historycznym, prawnym, obywatelskim
środa, 20 września 2023 roku
Kategoria: Komunikaty

W dniu dzisiejszym, w naszej szkole, gościliśmy Starostę Bielskiego p. Sławomira Jerzego Snarskiego. Tematem przewodnim spotkania była „samorządność”, w wymiarze historycznym, prawnym, obywatelskim. Pan Starosta zwracając się do uczniów klas: IVa, IVb/c oraz IIIa zwracał uwagę na zaangażowanie społeczności lokalnej w sprawy swojego regionu, powiatu, gminy czy też szkoły. Podzielił się swoimi refleksjami po spotkaniach z samorządami  szkół powiatu bielskiego i zaapelował do samorządu II LO z BJN im. Br. Taraszkiewicza o przemyślane wydatkowanie kwoty 20 tys. złotych, jaka została przeznaczona na potrzeby społeczności szkolnej. Poinformował również, że Powiat Bielski pozyskał z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych 1 960 000 złotych na przebudowę i wyposażenie starej sali gimnastycznej oraz na zakup autobusu szkolnego.

Zwracając się do młodzieży apelował o dobre wykorzystanie  pobytu w szkole, o rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Kolejnym punktem spotkania były pytania, które licealiści zadawali Panu Staroście. Pytano m.in. o priorytety w działalności Powiatu Bielskiego, o farmy wiatrowe, o inwestycje drogowe, o uwagi Pana Starosty jako wykładowcy uczelni wyższej. Pan S. J. Snarski starał się udzielać wyczerpujących odpowiedzi, pokazując na konkretnych sumach np. inwestycje drogowe, czy też problemy, przed którymi stoi samorząd na poziomie powiatu.

Ostatnim punktem spotkania była krótka prezentacja projektu, przygotowanego przez naszych uczniów, aplikacji badającej stan powietrza w mieście Bielsku Podlaskim.

Panu Staroście towarzyszył Pan Piotr Daniło – pracownik Starostwa Powiatowego.

Jak podkreślił w/z dyrektor szkoły Włodzimierz Wawulski takie spotkania są potrzebne dla wszystkich podmiotów naszej społeczności lokalnej, budują bowiem samorządność na tym poziomie lokalnym.

Fot. Sławomir Niedźwiecki