Wakacje i lato to czas głośnych festiwali muzycznych, na których można świetnie się bawić, poznać masę ludzi. Niestety ze względu na epidemię koronawirusa, większość plenerowych wydarzeń kulturalnych i festiwali w tym roku nie odbędzie się. Miłośnicy festiwali muzycznych i koncertów nie mają więc powodów do radości. A co gorsza, sytuacja szybko się nie zmieni. My zapraszamy na film dokumentalny Jerzego Kaliny "Basowiszcza - koniec epoki".
30 гадоў у сярэдзіне ліпеня ў падляскім мястэчку Гарадок, што ў Кнышыньскай пушчы, праходзіў Фестываль музыкі маладой Беларусі «Басовішча».
На двухдзённай імпрэзе выступалі найлепшыя рок-гурты Падляшша і Беларусі, а таксама зоркі польскае рок-сцэны. У 2019 г. фестываль прайшоў 30-ы, апошні раз. Як ён эвалюцыянаваў на фоне грамадска-палітычных зменаў у Беларусі і Польшчы? Развагі найбольш цікавых выканаўцаў пра фестываль, змену пакаленняў арганізатараў і прычыны канца эпохі «Басовішча».
Рэж. Юры Каліна, 2020 г., на вокладцы відэа – калаж з выкарыстаннем фота Wojciech Jakubiuk / Forum
Dzisiejszy Google Doodle jest z dedykacją dla nauczycieli
Drogie Panie, z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam, dużo zdrowia, szczęścia, promieni słońca, dużo optymizmu, wiary w pogodne jutro, przyjaznych twarzy, serdecznych objęć, szczęśliwych wspomnień oraz WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI :-)
23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją. Pamiętajmy, że depresja to choroba, a nie wybór. I nie ma nic gorszego niż będąc chorym - usłyszeć od otoczenia "weź się w garść"... Okazujmy sobie ciepło, wsparcie i zrozumienie.
Spotkanie twórców wystawy Nasza Pamięć / Наша памяць z uczniami naszego liceum
19 lutego odbyło się spotkanie twórców wystawy Nasza Pamięć, prof. Olega Łatyszonka oraz Jarosława Iwaniuka z uczniami naszego Liceum. Projekt zrodził się w Białoruskim Towarzystwie Historycznym i realizowany jest przez to Towarzystwo wraz z Fundacją Kamunikat.org. Nasza pamięć to pamięć o tym, co się wydarzyło naprawdę, a co nigdy nie powinno się wydarzyć.
Realizację projektu rozpoczęto od udokumentowania miejsc pamięci o najbardziej tragicznym z takich wydarzeń - "pacyfikacji" białoruskich wsi przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, zwany 3 Wileńską Brygadą NZW pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa ps. "Bury".
Spotkanie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu w Białymstoku
11.02.2020 r. w szkole odbyło się spotkanie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu w Białymstoku. Uczniowie klas pierwszych obejrzeli prezentację przygotowaną przez panią mgr Monikę Roman pt. "Antygona" i "Antyhona". Co mają ze sobą wspólnego i czym się różnią dramaty Sofoklesa i Dany Łukasińskiej?" Uczniowie klas drugich i trzecich z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji pani dr hab. Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej nt. "Białoruskie znaki i ślady w twórczości Ignacego Karpowicza". Ponadto panie zaproponowały uczniom nawiązanie współpracy z zespołem Badań Literackich działającym przy Uniwersytecie w Białymstoku.
10 lutego został przeprowadzony w szkole autorski program edukacyjny, skierowany do młodzieży szkół średnich powiatu bielskiego, pt. „STOP ignorancji! Szczepienia na START!”. Jego celem jest, między innymi, szerzenie wśród młodzieży, jako przyszłych rodziców, wiedzy na temat roli szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym, a także przedstawienie szczepionek jako preparatów bezpiecznych.
Autorkami programu są: Ewa Tarasiuk i Sylwia Radkiewicz.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
„Pierwsze zdjęcie, jakie świadomie przeżyłam, to zdjęcie mojej matki, jeszcze zanim mnie urodziła. Zdjęcie jest niestety czarno-białe, przez co ginie wiele szczegółów, stając się zaledwie szarymi kształtami. Światło jest miękkie i deszczowe, chyba wiosenne, i najpewniej sączy się przez okno, utrzymując pokój w ledwie zauważalnym blasku. Mama siedzi przy starym radiu, takim, które miało zielone oko i dwa pokrętła – jedno do regulowania głośności, drugie do wyszukiwania stacji. To radio stało się potem towarzyszem mojego dzieciństwa i z niego dowiedziałam się o istnieniu kosmosu.”
26 PAŹDZIERNIKA o godz. 17.00 zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Orli na Bardauskuju Vosień. Gościem wieczoru będzie Siarhiej Bashlykevicz śpiewak, autor piosenek, lider zespołu Leibonik, laureat nagrody Bohater roku 2014 w kategorii "Odkrycie roku w muzyce białoruskiej". Zwycięzca konkursu młodych wykonawców podczas festiwalu "Jesień Bardów" w Bielsku Podlaskim. Oczarowuje publiczność żywiołowością i humorystycznymi tekstami piosenek. Występ Siarhieja Bashlykevicza to pełen emocji spektakl znakomitego pieśniarza i aktora.
XX6. Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Jesień Bardów / Бардаўская восень