Spotkanie z poetą Jerzym Bajeną - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Spotkanie z poetą Jerzym Bajeną
środa, 9 czerwca 2010 roku
Dodał: II LOzBJN
Kategoria: Pozostałe  9 czerwca 2010 roku uczniowie klasy IIa wraz z panią Eugenią Tarantą mieli przyjemność uczestnictwa w spotkaniu autorskim z poetą Jerzym Bajeną pt. "Niebo niech rozkołysze dzwon nadziei", zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielsku Podlaskim.

Twórczość poetycka Jerzego Bajeny

Debiutował 1 kwietnia 1971 roku w tygodniku "Niwa" wierszem "Dom". Wydał 5 tomików poezji: "Listy błakitnych uspaminau"(1991), "Wieczar nad swietam"(1998), "Krzyk dzikiej róży"(2003), "Pod naszym niebam"(2007) i "Bierah nadziei"(2009).

Publikował wiersze w almanachach Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego "Białowieża", kalendarzach Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, tygodniku "Niwa", czasopismach "Termapiły" i "Annus Albaruthenicus" oraz w prasie literackiej w Republice Białoruś i niektórych wydawnictwach emigracji białoruskiej na Zachodzie.

Jerzy Bajena jest członkiem Związków Pisarzy Białoruskich i Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego "Białowieża"

Mała Ojczyzna, białoruska mowa, cyrylica, modlitwa, matka - są to słowa-klucze w poezji Jerzego Bajeny. Autor opisuję urodę ojczystych krajobrazów, dom rodzinny, sad, ścieżki wśród pól i łąk, zachwyca się przydrożną dziką różą

W utworach o tematyce społecznej częstym środkiem wypowiedzi jest alegoria. W wielu jego wierszach jest ból i strach przed utratą tych wartości, które stanowią sens życia.Wstecz