Witamy! - II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim 

Witamy!

II LO z BJN w Bielsku Podlaskim należy do czołówki najlepszych liceów w województwie podlaskim. Zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół. Stawiamy na jakość nauczania. Nasi absolwenci kontynuują naukę na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Dajemy możliwość poszerzania wiedzy w ponad 30 kołach zainteresowań. Wolny czas możesz spędzić na zajęciach sportowych, śpiewając w zespole "Spadczyna", redagując szkolną gazetkę "Lawa", pracując w Klubie Spraw Polsko - Białoruskich. Jeżeli chcesz poznać smak bycia studentem ucząc się w liceum - koniecznie przyjdź do nas.

W ponad sześćdziesięcioletnim okresie istnienia szkoły jej mury opuściło wielu znakomitych absolwentów – dziś przedstawicieli najbardziej prestiżowych zawodów – lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, dziennikarzy, artystów. Niektórzy zajmowali bądź zajmują eksponowane stanowiska w administracji publicznej lub samorządzie terytorialnym. Ponadto wielu naszych absolwentów po ukończeniu studiów pracowało lub pracuje w naszej szkole jako nauczyciele różnych przedmiotów.Aktualności - Rok szkolny 2022/2023

„Lekcja o Funduszach Europejskich”w naszej szkole!
czwartek, 20 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.


Czytaj więcej
„Bardaŭskaja Vosien 2022”
środa, 19 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty
27. edycja Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardaŭskaja Vosien 2022” odbędzie się w weekend 28-30 października 2022 roku.
W jej ramach zaplanowano koncert, który rozpocznie się w piątek 28 października 2022 roku o godzinie 18:00 w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy ul. 3 Maja 2.

Czytaj więcej
Ślubowanie uczniów klas pierwszych – 19.10.2022
środa, 19 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Uroczystości

Fot. Amelia Wojciuk

19 października swój wielki dzień mieli uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. W tak ważnym wydarzeniu uczniom towarzyszyli rodzice i grono pedagogiczne. 


Czytaj więcej
„Godzina stąd na wschód”. Gra multimedialna dla polskich uczniów o protestach na Białorusi
wtorek, 18 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

Patronem medialnym projektu jest Telewizja Biełsat. Fot. Sławomir Niedźwiecki

17 października w klasie III bc odbyła się czwarta i ostatnia w naszej szkole lekcja online „Godzina drogi stąd na wschód”.  Lekcja dotyczyła praw obywatelskich i wolności jednostki.

Lekcja polega na przeprowadzeniu multimedialnej gry, która rozgrywa się w Mińsku w 2020 roku. Bohaterami jest para studentów podejmująca trudne decyzje w obliczu masowych protestów, a później represji. To uczennice i uczniowie, poprzez dyskusję rozstrzygną jak potoczą się losy bohaterów, czy wezmą oni udział w manifestacjach, czy otworzą drzwi uciekającym demonstrantom, czy wyemigrują z kraju. Dzięki zmontowanym dokumentalnym materiałom i rozmowie, młodzież prześledzi i pogłębi sens tychwydarzeń z najnowszej historii.


Czytaj więcej
Dzień Arkusza Kalkulacyjnego - 17 października
niedziela, 16 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

Dzień Arkusza Kalkulacyjnego obchodzony jest 17 października, ponieważ jest to dzień, w którym VisiCalc, pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla Apple II został wydany w 1979 roku, a proces obliczania i zarządzania ogromnymi ilościami danych stał się płynny i łatwy.


Czytaj więcej
Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień” 2022
piątek, 14 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

Po dwuletniej przerwie wraca Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień”!
To jedyny w województwie podlaskim, a zarazem największy i najstarszy na świecie, festiwal prezentujący piosenkę autorską i poezję śpiewaną w języku białoruskim. „Bardauskaja Vosień” jest cykliczną imprezą odbywającą się na Podlasiu od prawie 30 lat.
Wtym roku impreza zawita do trzech podlaskich miejscowości.
Terminy i miejsca koncertów:
28.10 - Bielsk Podlaski - Bielski Dom Kultury
29.10 - Białystok - Białostocki Teatr Lalek
30.10 - Gródek - Gminne Centrum Kultury
Oprócz części muzycznej odbędą się spotkania literackie ze współczesnymi białoruskimi pisarzami.
W roku 2022 za festiwal odpowiada fundacja Tutaka.

Czytaj więcej
Niezależna grupa teatralna „Kupałaŭcy”
piątek, 14 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

Niezależna grupa teatralna „Kupałaŭcy” zaprezentuje autorski projekt muzyczny „Ja mówię”.

Przekazujemy kolejnym pokoleniom pamięć o narodowym poecie Białorusi - Jance Kupale. On sam, jak i jego pokolenie i ich następcy pozostawili po sobie niesamowitą ilość legendarnych dzieł. Dobre sto lat później wciąż wśród nas żyją utalentowani poeci. Nasz pierwszy projekt muzyczny dedykujemy wszystkim współczesnym mistrzom i władcom słowa!


Czytaj więcej
Powiatowe uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej
piątek, 14 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

13. października w Zespole Szkół Nr 1 w Bielsku Podlaskim odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody Starosty Bielskiego otrzymali również nasi nauczyciele: Natalia Koczuk i Włodzimierz Wawulski. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy Zdjęcia pochodzą ze strony Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim.

Dzień Edukacji Narodowej 2022
czwartek, 13 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Uroczystości

Zespół „Spadczyna” – mieszanka rutyny z młodością. Fot. Amelia Wojciuk

"Bo nauczyciel musi być człowiekiem wolnym! Musi mieć swoją godność człowieczą, ale także przez państwo dane mu warunki do tego, żeby go szanowano" - WANDA TRACZYK-STAWSKA

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

To najlepszy dzień, by móc wyrazić swą wdzięczność osobom, którym zawdzięczamy swą wiedzę, którzy mają bardzo wielki wpływ na to, jak będzie wyglądało przyszłe życie uczniów.


Czytaj więcej
10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
poniedziałek, 10 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty


Czytaj więcej
Uczelnie wojskowe. Zaprojektuj swoją przyszłość
poniedziałek, 10 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty


IT Fitness Test 2022
sobota, 8 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

Link do testu: https://itfitness.eu/pl/

IT Fitness Test

jest największym i najbardziej komplekso wym testem kompetencji cyfrowych, który po raz pierwszy odbywa się jednocześnie na terenie czterech krajów: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Tegoroczna edycja certyfikowanego testu potrwa w Polsce od 4 kwietnia i została przedłużona do 31 października. IT Fitness Test to sprawdzona metoda pomiaru alfabetyzmu cyfrowego. Jego wyniki zobrazują poziom umiejętności uczestników w obszarze IT. Sprawdzian przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych i pozwala ocenić ich gotowość do dalszej nauki, a także podjęcia zatrudnienia. Test dedykowany jest również nauczycielom prowadzącym zajęcia na wszystkich etapach edukacji. Dostępny jest dla wszystkich za darmo.


Czytaj więcej
Алесь Бяляцкі стаў лаўрэатам Нобелеўскай прэміі міра
sobota, 8 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Komunikaty

Беларускі праваабаронца і палітзняволены Алесь Бяляцкі стаў лаўрэатам Нобелеўскай прэміі міра.

З 1980-х Бяляцкі займаецца адраджэннем беларускай мовы і культуры, з 1990-х, калі была заснаваная «В*сна», — абаронай правоў чалавека. Зараз праваабаронца знаходзіцца ў СІЗА-1 на Валадарскага за сваю праваабарончую дзейнасць.

Разам з беларускім праваабаронцай Нобелеўскую прэмію міра таксама прысудзілі ўкраінскай праваабарончай арганізацыі «Цэнтр грамадзянскіх свабод» і расійскай праваабарончай арганізацыі «Мемарыял».


#CodeWeek 8-23 października 2022 roku
czwartek, 6 października 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Osiągnięcia

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.


Czytaj więcej
MAMY WICEMISTRZA ŚWIATA
czwartek, 29 września 2022 roku
Dodał: Sławomir Niedźwiecki
Kategoria: Sport

Nasz uczeń, Grzegorz Kobus, zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Świata w armwrestlingu w kategorii "lewa ręka". Mistrzostwa odbywają się we Francji. GRATULUJEMY!!!


<1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >